חול, אבנים, וקריאת התרנגול

ריקירביצקי, ריקי-רביצקי, riki-ravitzki, rikiravitzkki

כשהטבע בחוץ מהווה את עמוד השדרה של חייך ושל התרבות שבה אתה חי, הריחוק מסגנון חיים כזה יוצר געגוע עמוק ואין סופי. זה יכול לעשות אותך עצבני מאוד, או רדום מאוד, שזה בעצם אותו הדבר, כי משהו חסר בך, איזה נוכחות שמפעימה את המקצב שלך איננה במגע ישיר איתך, וזה יוצר אצלך אי נוחות תמידית. או שאתה מתעקש ונלחם, או שאתה מוותר ונמוג. חבר טוב שלי מתאר שזה כמו להסתובב סחור סחור על קרוסלה, אתה יכול להנות, נניח, אבל אתה גם יודע שיש תחושה אחרת מכל זה, שיש אדמה יציבה שנעלמה לשנייה, ואתה מחכה לזה שהסיבוב כבר יגמר ויוחזר לגוף שלך תחושה עמוקה של חיבור.

לחיות בים, או בין השדות והגבעות, מכניס אדם לריתמוס אחר מאשר של זה החי בעיר וקם ועובד למחייתו בתוך סביבה שהיא מיסודה מנותקת מהצרכים של הטבע. כי כשיש צורך לצאת לקציר, לטפל בחיות, להגן על הפירות שעל העצים, לאסוף עלים שלגמרי כיסו את השביל – זה לא חיים קלים דווקא, אבל הנוכחות הזאת של הסביבה במעגל היומיומי שלך מובילה אותך לבצע פעולות חוזרות בזמנים קצובים. ואז, גם בלי שתשים לב, וגם בלי שתרגיש חיבה יתרה לנוף שסביבך או לחיות במרעה וביער, אתה מקיים סוג של פעולות שהן כמו טקסים קטנים בינך לבין העולם בחוץ. אתה מקיים משהו נוסף, במפגש בין הגוף שלך לאיזה "גוף" אחר, שלם וגדול ממך שממלא את העולם כולו. זה מכניס אותך לתוך רצף אחר, של משהו גדול בהרבה, ובלי לדעת, הקיום שלך בעולם זוכה למשמעות של רובד נוסף, כזה שאדם בעיר לעולם לא יהיה לו, שכבה עמוקה ונצחית יותר.

אני ,לדעתי, יש משמעות לכך שאתה מעביר את הקרן של השמש עוד שלב פנימה לתוך האדמה, או מוזג את המים לתוך שדה שאחרת לא היה מכיר צל של שתיל, או כשאתה מאשש את קיומו של עץ אלון עתיק שהיה נשכח ללא המבט התמהה שלך על אין-ספור הבלוטים שהפיל ועליך עכשיו לאסוף מהאדמה.

בחוויית ה-great outdoors יש אוסף של צורות וחגיגות קטנות. החול על הידיים, האבנים שסביב העץ, הקריאה של התרנגול – אלה הם הזמנות קטנות לדבר בשפה נוספת, כזאת שדברו בה לפני שבאת וידברו בה גם אחרי שתלך. ולכאן אולי הגעגוע, לצלילים של שיחה אחרת, לדיבור שמעבר למילים. כי גם אדם כפרי שלא מתרגש מהדברים האלה, אלא מקיים אותם כצורך של חיי חקלאות, מוטבעות בו אין ספור שיחות עם ישויות שהן מעל לנפשו של אדם, אלה שלוחשות לו סוד ממקום אחר, ממרחב שהוא אמנם מעבר לזה שלי או שלך, אך שזקוק לשותפות איתנו בצורה מוחלטת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *